Římské Koloseum

24.11.2012 16:45

 

    Římské Koloseum je jednou z nejznámějších staveb na světě. Obyvatelé starověkého města ho využívali jako dějiště gladiátorských her a zápasů otroků se zvířaty. V Koloseu se dokonce mohly odehrávat aranžované námořní bitvy, protože celou arénu bylo možno během několika minut zaplavit vodou. Většina těchto her a bojů byla plna násilí a hynuly při nich spousty zvířat i lidí.
 


    Koloseum je mohutný objekt, do kterého se vešlo až 50 000 sedících diváků. Stavba byla zahájena kolem roku 72 n.l. za vlády císaře Vespasiána, o osm let později ji dokončil jeho syn Titus. Má oválný půdorys, výšku 48 metrů a je postavena z kamene a mramoru. Stěny byly posíleny cihlami, betonem a kovovou konstrukcí. V podzemí byly chodby a místnosti, vyhrazené vězňům, otrokům a zvířatům.

 
    Hry byly v Koloseu až do 5. století n.l. Pak byly zakázány a amfiteátr zůstal opuštěn. Po staletí chátral a postupně se stával cílem mnoha Římanů, kteří si zde brali kámen i části výzdoby pro stavbu svých domů nebo městských paláců.

 

                                                                                                                      zdroj:divysveta.wz.cz/soubory/koloseum,_rim.htm


 

Vino , pizza , maccherony. A také kultura a památky! Na tom je zde také založen cestovní ruch. Je něco , co by se dalo itálii vytknout? Něco , co se vám nelíbí?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek